Większość przedsiębiorców posiadających własną flotę samochodową szuka sposobów na optymalizację kosztów ich utrzymania. Rozwiązaniem przynoszącym wymierne korzyści są karty paliwowe.
Większość przedsiębiorców posiadających własną flotę samochodową szuka sposobów na optymalizację kosztów ich utrzymania. Rozwiązaniem przynoszącym wymierne korzyści są karty paliwowe.
Karta flotowa to środek ułatwiający tankowanie poprzez bezgotówkowe rozliczanie zakupu paliwa. Karty te powalają także na np. płatność za wjazd na autostradę. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kart, które z łatwością można dostosować do charakteru działalności przedsiębiorstwa. Karty mogą mieć zasięg krajowy lub międzynarodowy, mogą być przypisywane do konkretnego pojazdu po numerze rejestracyjnym jak i na konkretną osobę lub właściciela.
Aby otrzymać kartę flotową przedsiębiorca musi zadeklarować minimalną miesięczną wartość zużycia paliwa w swojej flocie, kwalifikującą go do uzyskania kraty. Zabezpieczona jest ona unikalnym kodem PIN, który należy podać podczas dokonywania transakcji. Rozliczanie paliwa oraz innych opłat dokonywanych za pomocą karty, dokonuje się poprzez wystawienie na koniec miesiąca zbiorczych faktur z załączonym wykazem wszystkich transakcji.
Podstawowym założeniem kart flotowych jest wygodny sposób na bezgotówkowe rozliczanie opłat za paliwo lub płatność za autostrady. Jednak to nie jedyne możliwości, jakie oferują. Dzięki swojej szerokiej funkcjonalności, karty te stanowią kompleksowy pakiet narzędzi i usług optymalizujących zarządzenie flotą w przedsiębiorstwie. Pośród nich można wymienić raportowanie oraz fakturowanie elektroniczne z odroczonym terminem płatności. Daje to przedsiębiorcą możliwość na stałą kontrolę kosztów eksploatacji pojazdów.
Oszczędności generowane przez karty nie odnoszą się tylko do rabatów za każdy litr zatankowanego paliwa. Należą do nich również te w zakresie księgowania wydatków pracowników, np. kosztów zaliczek na delegację. Dodatkowo istnieje możliwość uruchomienia dodatkowej opcji zobowiązującej kierowcę przy każdorazowym tankowaniu do podawania aktualnego stanu licznika w pojeździe. Umożliwia to prowadzenie szczegółowej kontroli nawet pojedynczych tankowań. Oszczędności dotyczą również czasu przedsiębiorcy dzięki zminimalizowaniu zbędnej biurokracji i papierkowej roboty.
Firma Flotex w ramach kart paliwowych pozwala bezgotówkowo dokonywać transakcji w sieci ponad 1700 stacji paliw marek ORLEN i BLISKA oraz 500 stacji marki BP w Polsce. Przy pomocy kart paliwowych ORLEN i BP można wnosić opłaty za przejazd autostradami A1, A2 i A4. Transakcje takie również znajdą się na fakturze zbiorczej, dzięki czemu nie ma konieczności zbierania paragonów za przejazd drogami płatnymi.
Karty flotowe ROUTEX zapewniają dostęp do około 20 000 stacji paliwowych w 32 krajach, w tym 7000 stacji paliw obsługujących samochody ciężarowe i autobusy. Karta paliwowa z logo ROUTEX jest akceptowana przez większość operatorów opłat drogowych w całej Europie, w tym operatorów elektronicznych opłat drogowych.
Karty Shell dają dostęp do jednej z największych sieci w Europie, liczącej prawie 800 stacji w Polsce i w blisko 25 000 miejsc w stacji Europie oraz możliwość nabywania produktów znajdujących się na stacji benzynowej i korzystania z dodatkowych usług.
Oferta kart paliwowych jak i zakres oferowanych przez nie usług jest bardzo szeroki. Odpowiednie ich wykorzystanie może być skutecznym narzędziem do zarządzania flotą w przedsiębiorstwie.