Im większa flota samochodów w firmie, tym trudniejsze nimi zarządzanie. Wiele przedsiębiorstw wprowadza obecnie rozwiązania, ułatwiające kontrolę nad pracownikami, flotą i generowanymi wydatkami.
Im większa flota samochodów w firmie, tym trudniejsze nimi zarządzanie. Wiele przedsiębiorstw wprowadza obecnie rozwiązania, ułatwiające kontrolę nad pracownikami, flotą i generowanymi wydatkami. Ciekawą propozycją zarządzania firmowymi pojazdami jest carpooling, czyli przydzielanie aut firmowych określonej grupie, a nie pojedynczemu pracownikowi.
Czym jest carpooling?
W carpoolingu auta przydzielane i przekazywane są określonej grupie osób w zależności od potrzeb i bieżących zadań. Decyzja o zastosowaniu carpoolingu może przyczynić się do ich lepszego wykorzystania. Ograniczy też możliwość korzystania z samochodów służbowych do celów prywatnych.
Auta pulowe są wykorzystywane tylko i wyłącznie do zadań związanych z działalnością firmy (a nie do celów prywatnych), dlatego można odliczyć 100% VAT za paliwo, przeglądy techniczne i okresowe i wiele więcej.
Mniej aut w firmie, to znacznie mniejsze koszty, związane nie tylko z samym zakupem pojazdów, ale także m.in. ich ubezpieczeniem i eksploatacją. To również możliwość zwolnienia miejsc parkingowych i wiążących się z tym kosztów.
Kiedy warto korzystać z carpoolingu?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, kiedy warto pomyśleć o tym rozwiązaniu. Auta pulowe mogą znaleźć zastosowanie zarówno w małych firmach, jak i wielkich przedsiębiorstwach. Z reguły ten sposób dysponowania flotą stosowany jest przez średnie i duże firmy, które nie tylko szukają oszczędności, ale również chcą usprawnić kontrolę nad flotą i pracownikami.
Carpooling to duża oszczędność. Właściciel firmy nie musi inwestować w pojazdy dla poszczególnych pracowników, zwłaszcza że samochody służbowe, indywidualnie przydzielane pracownikom często stoją pod firmą i nie są optymalnie wykorzystywane.