O przystosowaniu pojazdów na cieplejsze miesiące mówi się mało, a niektórzy uważają, że sama zmiana opon na letnie wystarczy. Jak właściwie przygotować swój samochód na sezon letni?
O przystosowaniu pojazdów na cieplejsze miesiące mówi się mało, a niektórzy uważają, że sama zmiana opon na letnie wystarczy. Jak właściwie przygotować swój samochód na sezon letni?
Często słyszy się o tym, jak należy przygotować auto na zimę. O przystosowaniu pojazdów na cieplejsze miesiące mówi się znacznie mniej, a niektórzy za jedyny sposób dostosowania samochodu do wiosny uważają wymianę opon na letnie a to zdecydowanie za mało. Jak zatem właściwie przygotować swój samochód na sezon letni?
Szykując swoje auto na wiosnę, konieczne jest zadbanie o bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów. W tym celu niezbędny jest przegląd auta po zimie. Należy sprawdzić zwłaszcza układ hamulcowy, a to w szybki sposób można zrobić podczas wymiany opon. Kontroli warto poddać także zawieszenie i podwozie, m.in. amortyzatory, sprężyny i kolumny MacPhersona. Stan tych elementów ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo oraz komfort jazdy.
Po zimie koniecznie trzeba skontrolować też stan płynów samochodowych (olej, płyn hamulcowy, płyn chłodniczy) i w razie potrzeby uzupełnić je lub wymienić. Bezpieczeństwo zapewni wymiana opon na letnie, a także kontrola ciśnienia we wszystkich kołach, w tym kołach zapasowych.
Przygotowanie samochodu do wiosny to także zadbanie o to, by nie pojawiły się żadne dodatkowe koszty związane z eksploatacją pojazdu, uszkodzeniami, zniszczeniami itp. W związku z tym, kiedy temperatura waha się w granicach 8-10 stopni w ciągu dnia, a w nocy nie występuje mróz, opony należy zmienić na letnie. Opony zimowe szybko zużywają się podczas wysokich temperatur. Z kolei ich letnie odpowiedniki są cichsze, a mniejsza waga sprawia, że pozwalają oszczędzić na kosztach paliwa. Wymiana opon ma też ogromny wpływ na przyczepność podczas jazdy, a tym samym wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo podróżujących.
Oszczędność może generować także dokładne umycie samochodu. Podczas zimy samochód brudzi się bardziej, a wraz z błotem, śniegiem i wodą przylega do niego sól. Jeśli nie zostanie ona z niego dostatecznie szybko usunięta i długo pozostanie na aucie, może spowodować przyśpieszenie korozji karoserii. Dokładne umycie samochodu może zminimalizować szkodliwe skutki działania soli, dlatego warto pamiętać także i o tym.
Kolejną ważną kwestią, którą powinno się wziąć pod uwagę podczas przygotowywania samochodu na wiosnę jest oczywiście komfort kierowcy i pasażerów. Zwykle decydują o nim małe szczegóły, które sprawiają, że jazda jest przyjemniejsza. Jednym z nich jest stan wycieraczek. Często po mroźnych miesiącach są one zniszczone w wyniku przymarzania, używania na zamarzniętych szybach i na skutek wzmożonej eksploatacji. Po zimie warto je wymienić, by potem przez wiosnę, lato i kolejną zimę cieszyć się komfortem podczas deszczowych dni, a także nie ryzykować porysowania szyby. Widoczność z wnętrza auta poprawią nie tylko wycieraczki, ale także umycie szyb od środka.
Mało kto zwraca na to uwagę podczas przygotowywania pojazdu na wiosnę, ale na wygodę jego użytkowników znaczny wpływ ma również czystość wewnątrz samochodu. Podczas zimy często nanosimy wraz z kozakami śnieg, błoto i sól do wnętrza auta. Po zimie warto oczyścić pojazd, a zwłaszcza dywaniki samochodowe i wszelkiego typu wykładziny pod nogi. Wraz z nadejściem ciepłych dni warto wyczyścić z brudu także tapicerkę, uprać pokrowce, które podczas zimy mogły zabrudzić się od naszych często przemoczonych o tej porze roku kurtek. Po praniu należy pozwolić, by auto dobrze wyschło i przewietrzyć je. Ten ostatni krok pomoże pozbyć się z samochodu przykrego zapachu, który mógł powstać z powodu wilgoci.
Podsumowując, przygotowanie auta na wiosnę jest równie ważne, co przygotowanie do zimy. Odpowiednie działania sprawią, że jazda będzie bardziej komfortowa i ekonomiczna, a także bezpieczniejsza dla pasażerów i stanu technicznego użytkowanego samochodu. Dlatego warto pamiętać o tych wszystkich radach i koniecznie zastosować je na wiosnę.